Esotiq wyrasta z NewConnect

Rekordowe wyniki po IV kwartale 2014 r.
17/02/2015
Rekordowe wyniki po IV kwartale 2014 r.
17/02/2015

Esotiq wyrasta z NewConnect

Wzrost sieci do ponad 250 salonów oraz podwojenie punktów multibrendowych Eva Minge Milano oraz Eva Minge to główne cele grupy ESOTIQ & Henderson na przyszły rok. Spółka, obecna już na światowych salonach modowych, zmierza do elity polskich firm giełdowych.

Esotiq & Henderson, spółka zajmująca się projektowaniem, produkcją i sprzedażą produktów bieliźnianych, odzieżowych i kosmetycznych, jest już na ostatniej prostej w drodze na GPW. Spółka czeka na zatwierdzenie prospektu emisyjnego. Decyzja spodziewana jest w najbliższych tygodniach. Plany przeniesienia akcji z NewConnect na GPW wiążą się z dynamicznym rozwojem i budową grupy – nie tylko odzieżowej. Tworzenie nowych produktów wspiera współpraca z kobietami – dizajnerką Ewą Minge i modelką Joanną Krupą, modelką i jurorką programu Top Model. Od ponad dwóch lat ESOTIQ & Henderson od 2012 r. jest większościowym udziałowcem Eva Minge Design Sp. z o.o.

– Naszym celem jest stworzenie domu modowego. Współpraca z Ewą Minge daje spółce doświadczenie, które trudno byłoby zdobyć na rynku. Na swój brand Ewa Minge pracowała 20 lat. Jej doświadczenie i znajomość zachodniego rynku i tamtejszych gustów to dla nas ogromny atut – mówi Adam Skrzypek, prezes ESOTIQ & Henderson.

Na koniec 2014 r. spółka posiadać będzie 210 salonów Esotiq. Tylko w tym roku powierzchnia handlowa zwiększyła się o 11 proc. W przyszłym roku liczba salonów Esotiq ma wzrosnąć do ponad 250. Jeszcze szybciej ma rosnąć liczba punktów sprzedających produkty pod marką Eva Minge Milano oraz Eva Minge.

– Start-upem już nie jesteśmy, rozwijamy się bardzo dynamicznie. Pracujemy nad stworzeniem nowych marek. Znaleźliśmy się w czołówce spółek notowanych na NewConnect. Mierzymy znacznie wyżej, więc kolejnym krokiem jest przeniesienie na GPW. Najwyższy czas też zadbać o płynność naszych akcji – dodaje Adam Skrzypek.

Rozwój w Niemczech

W październiku tego roku Esotiq & Henderson zakupił 100 proc. udziałów niemieckiej spółki, która działa obecnie pod nazwą Esotiq Germany GMBH. Pierwsze salony Esotiq zostały otwarte w prestiżowych galeriach Stuttgarcie – Centrum Handlowym Gerber i w Centrum Milaneo. W przyszłym roku planowane jest otwarcie kolejnych punktów Esotiq w Niemczech. Współpraca z nowymi punktami ma odbywać się również na zasadach franczyzy depozytowej.

Nowości w salonach

Oferta Esotiq & Henderson SA stale się powiększa. Na przełomie 2012/2013 wprowadziła do swoich salonów kosmetyki specjalistyczne sygnowane przez modelkę Joannę Krupę (w tym unikalne opatentowane produkty powiększające biust: serum oraz maskę napinającą) pod linią Esotiq Formula. Od października 2014 r. dostępne są produkty do codziennej pielęgnacji ciała w linii ekonomicznej pod nazwą Esotiq Natural – żele pod prysznic, balsamy oraz szampon z odżywką. Wszystkie produkty kosmetyczne eksportowane są również na Ukrainę, Litwę, Łotwę, do Estonii i Niemiec. Do wzrostu sprzedaży, szczególnie w III kwartale tego roku, przyczynił się także poszerzony asortyment strojów kąpielowych i akcesoriów. Kolejnym hitem ma być prowadzana w tym IV kwartale linię bielizny erotycznej Esotiq Sexy You. Esotiq będzie tym samym pierwszą siecią oferującą tak szeroki wachlarz asortymentu bieliźnianego skierowanego do kobiet.

– ESOTIQ to klasa średnio-wyższa. Tworzymy bardzo dobry produkt, ale zależy nam, by był dostępny dla jak największej grupy osób – dodaje prezes ESOTIQ & Henderson.

Rozwój grupy potwierdzają wyniki. Narastająco za trzy kwartały 2014 r. przychody wyniosły 81,45 mln zł, wobec 65,99 mln zł w analogicznym okresie 2013 r. (wzrost o ponad 23 proc.). W ujęciu skonsolidowanym narastająco w trzech kwartałach 2014 r. zysk netto wyniósł ponad 3,31 mln zł i był o ponad 87 proc. wyższy niż w tym samym okresie przed rokiem.

Współpraca z Eva Minge Design Sp. z o.o

Esotiq&Henderson od 2012 r. jest większościowym udziałowcem Eva Minge Design Sp. z o.o. Współpraca ze spółką stworzoną przez Ewę Minge, która od 20-lat jest uznaną projektantką na rynkach światowej mody, to kolejny krok w budowie grupy marek odzieżowych. – Ten alians był m.in. po to, by zaspokoić mój apetyt na rozwój i stworzenie sub-brandu, który będzie miał mniej elitarny charakter, będzie bardziej dostępny ekonomicznie, ale nadal zbudowany na standardach ze światowych wybiegów – mówi Ewa Minge. Eva Minge Design to obecnie 70 punktów multibrendowych we Włoszech i 25 na świecie sprzedających produkty pod marką Eva Minge Milano oraz Eva Minge. Punkty te prowadzą także sprzedaż produktów największych producentów świata mody. W przyszłym roku planowany jest wzrost punktów sprzedaży do 140 na terenie Włoch i 50 na świecie. Wszystkie kolekcje własne firmy projektowane są osobiście przez Ewę Minge.

– Plany rozwoju na przyszły rok nie są na wyrost. Już teraz, po ocenie prekolekcji przez naszych najlepszych klientów, mogę tak śmiało stwierdzić. W biznesie jednak trzeba być realistą, i stawiać sobie cele rzeczywiste do osiągnięcia. Nadwyżka będzie premią. Moja już w tym głowa, by produkt budził zainteresowanie i tę premię wypracował – mówi Ewa Minge.

Główny showroom i siedziba wykreowanej przez nią marki znajduje się w Mediolanie. To stamtąd zarządzana jest sprzedaż kolekcji na cały świat. Eva Minge jako marka to nie tylko odzież. To także produkty licencyjne, oparte o sprzedaż licencji firmom zewnętrznym. Chodzi m.in. o torebki, paski, portfele, okulary i inne akcesoria. Spółka Eva Minge i cała grupa widzą w działaniach licencyjnych widzi również wysoki potencjał. Tu kluczem do rozwoju jest wzrost rozpoznawalnych punktów sprzedaży odzieży Eva Minge. Im będzie ich więcej, tym większy potencjał sprzedaży licencji.

– Pracujemy nad nowymi markami. Nie będziemy kopiować, ale korzystać z międzynarodowego sukcesu marki-matki. To będzie taki luksus Evy Minge w casualowym wydaniu – mówi Ewa Minge.